Stránka 1 z 1

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: ned 20. dub 2014 7:32:30
od Luděk Heinz
Portál DUMy.cz funguje na komunitním principu, kdy naším hlavním mottem je heslo „Sdílejme společně“. Jedním z nástrojů, který zde má komunita k dispozici, je možnost u každého DUMu vložit komentář nebo upozornit na chybu. Jsme vždy rádi, když jsou tyto nástroje využity, kdy poté společně s autorem DUM upravíme nebo stáhneme úplně.
Jednotlivé zde publikované DUMy nejsou předkládány jako mantra, ale jako pojítko pro inspiraci a k úpravě před použitím ve výuce nebo při studiu.
Jako studentovi 4. ročníků střední školy Vám přeji úspěch u maturity. Věřím, že Vaše schopnost se kriticky zamyslet nad tím, to co Vám je prostřednictvím internetu předkládáno, společně se zdravým sebevědomím které vidím ve Vašem příspěvku, Vám pomůže a to nejen u maturity samotné…

Za všechny, kteří se o portál starají s přáním pěkných Velikonoc,
Luděk H.

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: pát 18. dub 2014 22:34:18
od Student
Kvalita některých DUMŮ je opravdu katastrofální, jako student 4. ročníku střední školy mohu prohlásit, že jsem v několika DUMECH našel X chyb a to zejména v reáliích - nj. Zamyslete se nad sebou, než něco publikujete a zkontrolujte si to po sobě!

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: pát 26. říj 2012 6:49:36
od Lukáš Križko
Je pravda, že by ale čas přípravy neměl přesáhnout určitou únosnou míru. Některé své prezentace jsem byl schopný připravovat celkem 15 hod. Použil jsme ale množství interaktivních prvků a prezentace je zcela navázaná na strukturu hodiny tak aby byla nosnou pomůckou, ke které se mohu při hodině neustále vztahovat. Navíc je použitelná vícekrát. Pak platí pravidlo, že se čas věnovaný na přípravu vyplatitl, protože je použita ve více hodinách.

S pravidlem, čas tvorby = čas prezentace bych souhlasil jen u informativních prezentacích pouze s kopírovanými texty a obrázky.

U složitější prezentace s animací a promyšlenou stavbou navazující na strukturu a stavbu výukové hodiny jde vždy o výrazný nepoměr (viz výše 15:1 ;) ).

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: čtv 25. říj 2012 17:30:18
od Stanislava Junková
Dobrý den,
dost mě překvapil názor, že tvorba materiálu=čas prezentace. Jsem sice v předdůchodovém věku, ale interaktivní materiály tvořím a využívám maximálně. Čímž si vždy uvědomuji, že pokud využiji kvalitní materiál z Dumy.cz, je za tím časově velmi náročná práce autora a já si jeho práce velice vážím. Takže odpověď-pokud chci vytvořit dobrý materiál znamená to : počítat s časem výrazně delším než je jeho prezentace=rozvrhnutí materiálu, vyhledání opravdu pěkných materiálů z různých zdrojů, promyšlení materiálu tak, aby byl metodicky v pořádku a přínosný, atraktivní a motivační pro žáky + administrativa = čas tvoření kvalitního materiálu (ač ho ráda tvořím a využívám) nikdy nemůže odpovídat času vlastní prezentace.
Junková S.

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: ned 19. srp 2012 17:06:25
od Tereza Polesná
Ohledně času tvorby materiálu, záleží na daném autorovi, jak obsáhlý chce mít materiál. Vhodné je samozřejmě i provést zběžnou kontrolu překlepů a typografie ;)

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: čtv 07. čer 2012 13:59:10
od Jana Kneřová
Jitka Schovancová píše:Při tvorbě DUMu jsem se zamyslela nad otázkou, kolik času by vlastně učitel měl věnovat jeho přípravě. Chvilku, hodinu, dvě?
Vím, že záleží na spoustě faktorů.
Můj kamarád - učitel říkal, že by příprava materiálu neměla trvat déle, než doba jeho využití v hodině. :lol:
Jaký je váš názor?


Zohlednila bych také možnost opakovaného využití. Pak se doba využití sčítá. :-)

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: ned 18. bře 2012 9:54:39
od Ivo Janeček
Ano - interaktivní prezentace je vždy pracnější než jen pouhá výkladová.

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: pát 16. bře 2012 13:01:21
od Dana Nechanická
Taky jde o to, v jakém programu člověk pracuje a jak je technicky zručný. Ve Wordu snad ještě ano, ale ve Smart Notebooku (který jsem si oblíbila) se mi ještě bohužel nestalo, že bych tvorbě DUMu věnovala méně než 2 - 3 hodiny (většinou spíš víc).

Re: DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: pát 09. bře 2012 15:36:33
od ivojan
No to je stejné asi jako kdyby příprava referátu do hodiny měla trvat stejně dlouho jako jeho přečtení :-)

DUMy - tvorba, zdroje...

PříspěvekNapsal: čtv 01. bře 2012 8:40:38
od Jitka Schovancová
Při tvorbě DUMu jsem se zamyslela nad otázkou, kolik času by vlastně učitel měl věnovat jeho přípravě. Chvilku, hodinu, dvě?
Vím, že záleží na spoustě faktorů.
Můj kamarád - učitel říkal, že by příprava materiálu neměla trvat déle, než doba jeho využití v hodině. :lol:
Jaký je váš názor?