Stránka 1 z 1

Re: Bezpečné zdroje

PříspěvekNapsal: stř 30. říj 2013 16:54:41
od Petra Řezáčová
TIP!!!Velmi zajímavý článek k hledání obrázků do Vašich materiálů naleznete zde.

Re: Bezpečné zdroje

PříspěvekNapsal: pon 14. říj 2013 20:57:44
od Lukáš Križko
Dobrý den Dano,
ano mohla, pakliže budeme autorský zákon vykládat doslovně. Autorská práva lze totiž uplatňovat až 70 let po smrti autora. Předpokládám, že autor stále ještě žije, případně neuplynulo ještě oněch 70 let po jeho smrti, kdy si právo nakládání s dílem mohou nárokovat zákonní dědicové. Navíc jde o knihu, ke které většinou existují ještě smoluva o právu nakládat s autorským dílem, kterou vlastní nakladatelství.

Doporučuji se obrátit přímo na nakladatelství - případně na nástupce tohoto nakladatelství a zjistit možnosti využití obrázků, popřípadě obrázky nahradit.

Re: Bezpečné zdroje

PříspěvekNapsal: pon 14. říj 2013 15:12:54
od Dana Freyová
Ráda bych se zeptala,
do dumů jsem vkládala ilustrace z dětských knih, většina byla vydána ještě za socialismu - dřívější povinná četba. Do zdroje jsem pak uvedla citaci knihy, odkud byly ilustrace získané, mohla bych mít problémy s autorskými právy? :?:

Bezpečné zdroje

PříspěvekNapsal: pát 15. bře 2013 15:20:33
od Petra Řezáčová
Bezpečnými zdroji rozumíme především vlastní tvorbu autora (tj. vlastní kresby, fotografie, náčrty), tvorbu vašich žáků (zde nejen MŠMT doporučuje zmínit jméno tvůrce – žáka). Dalším takovým zdrojem především obrázků jsou vestavěné galerie v softwaru, který ke tvorbě materiálu používáte. Typicky tedy Galerie clipartů v MS Office, galerie RMeasiteach, nebo třeba galerie, kterou nabízí Zoner.
V tomto případě uvádíme místo citace zdroj. Jako příklad si uveďme: Zdroj: Tvorba autora, Zdroj: vlastní tvorba; Zdroj obrázků: Galerie MS Office, popř. Zdroj: www.office.microsoft.com
TIP! Pozor na křížení zdrojů. Použití obrázku z MS Office není legální např. v Open Office. Takový zdroj lze legálně použít jen v rámci tvorby ve stejném softwaru, který máte legálně zakoupený