Stránka 1 z 1

Nekraďte fotky. Těch svobodných je plný internet.

PříspěvekNapsal: čtv 19. čer 2014 8:29:39
od Ivo Janeček

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: stř 19. úno 2014 21:19:32
od Alena Tučímová
Dobrý den, v tomto případě je možné uvést i přezdívku, sám autor si ji zvolil... Další možností je proklikat se až na autora. Máte tedy na vybranou.

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: stř 19. úno 2014 21:05:21
od Návštěvník
Dobrý den,
můžete mi prosím napsat jak citovat obrázek, pokud je místo autora uvedena nějaká přezdívka? Je to běžné na Wikimedia Commons. Mám citovat přezdívku? Děkuji. Solčanský

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: úte 04. úno 2014 9:33:25
od Alena Tučímová
Malá připomínka pro všechny, kteří mají stále problémy s citacemi. Pomůcky s podrobnými návody k jednoduchému sestavení správné citace:

Návod na použití generátoru citací - http://dumy.cz/prehled/F-dvpp?page=2&filtr[v]=1&filtr[vaF]=1&filtr[va]=1
Legalita a citace při tvorbě DUMů - http://dumy.cz/prehled/F-dvpp?filtr[v]=1&filtr[vaF]=1&filtr[va]=1

Hodně úspěchů!

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: čtv 23. led 2014 16:42:35
od Ivo Janeček
Dobrý den,
problematika dodržování autorských práv je poměrně složitá - děláme na ni hodinový webinář.
Je třeba napřed vyřešit, jestli vůbec mohu jiné autorské dílo použít (viz § 31 Autorského zákona a teprve poté mohu řešit jak udělat citaci. Zcela jednoznačně nestačí pouze odkazy typu internet, http://www.google.com apod. Citace se řídí normou, pro zjednodušení můžete požít generátor citací zde na dumy.cz.
Nejbezpečnější je používat pouze vlastní zdroje, zdroje ke kterým máte licenci (kliparty Office, zdroje s licencí Creative Commons pro byznys. Nejlepší a nejjednodušší je používat pouze hypertextové odkazy na příslušné internetové stránky - součástí dumu ne ní cizí autorské dílo a tudíž ho ani nemusíte citovat.
Pokud se týká ekabinet.cz - k tomu nemám co bych dodal. Prostě nabízejí za nějaký poplatek materiály do výuky. Pokud budou kvalitní a bude dodržen autorský zákon, tak proč ne.
Kdysi jsem narazil na stránku jedné americké učitelky, která začala sama nabízet za malý poplatek materiály do výuky ostatním učitelům a zjistila, že top je díra na trhu. Dnes má velký web, kde učitelé nabízejí i kupují materiály a vydělává statisíce dolarů ročně.

§ 31
Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu (pozn Janeček: DUMy jsou výstupem projektu - tedy škola z nich má hospodářská prospěch!), a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: čtv 23. led 2014 12:45:43
od Petra Řezáčová
Dobrý den.

Děkuji za odpověď.

Chtěl jsem se jen zeptat, jestli ty příklady s těmi čísly obrázků jsou takto v pořádku a můžeme je takto uvádět.

Dále bych rád věděl, jak se máme dívat na aktivity firmy EDULOGY – ekabinet.cz,
která podle mě připravuje zpoplatněné stránky s podobným obsahem jako je ta vaše, která doufám je a bude vždy zdarma.

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: čtv 23. led 2014 12:03:48
od Petra Řezáčová
Dobrý den.

Dle autorského zákona opravdu nestačí jako uvedený zdroj pouze odkaz na obrázek.

Ráda bych ještě upozornila, že ani úplná citace nás před porušením zákona nemusí ochránit. Vždy je nutné vyhledat koncový zdroj obrázku a zjistit, zda mohu obrázek použít a za jakých podmínek (včetně citace).

Pak mohu mít teprve jistotu, že je vše v pořádku.

Přeji hezký den.

Re: Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: čtv 23. led 2014 9:55:37
od Zdeněk Nutz
Dobrý den! Kolem uvádění citací u obrázků se v mém okolí točí neustálé diskuse. Ve vašem příspěvku pravděpodobně konečně vidím tu cestu, kterou se vydat.
1. Už při výběru zdroje zjistit, zda někde není zmínka o zákazu kopírování obrázků a v tom případě jít jinam.
2. Obrázky v DUMu číslovat a do citace vždy uvést zdroj (knížka, webový server) a k tomu čísla obrázků, které jsme použili
Příklad
BEZDĚK, Jaroslav. <i>Výroba uzenin, specialit a konserv</i>. Vyd. 3., upr. Tábor: OSSIS, 1999, 159, [49] s. ISBN 80-902-3916-1. Použité obrázky číslo 26,29,33,54
KOZEL, Václav. <i>Řeznictví a uzenářství: Jatky Týn nad Vltavou</i> [online]. 2014 [cit. 2014-01-23]. Dostupné z: http://www.jatkykozel.cz/. Použité obrázky číslo
1-25,27,28,34-53

Je to takhle v pořádku?
Tedy opravdu žádné přímé odkazy na obrázek, což považuju za nesmysl, u obráků. které se nezvětšují to ani nejde.

Příklad nesmyslného odkazu:
http://www.jatkykozel.cz/default.asp?key=23_&lng=cz
http://www.jatkykozel.cz/html/21_cz_sou ... age008.jpg

Na co dát pozor?

PříspěvekNapsal: pát 15. bře 2013 15:18:14
od Petra Řezáčová
Ověřte si vždy, jestli je konkrétní zdroj možno použít. Typicky velké barevné učebnice jazyků, nebo některé internetové stránky (zejména komerční databanky obrázků) přímo použití či kopírování byť jen částí materiálu zakazují. Pak je třeba použít jiný zdroj, případně se v materiálu jen na učebnici odkázat (např. Žáci pracují s učebnicí XY na str. 23).
Věnujte také pozornost uváděným zdrojům. Zdroj typu www.google.com či www.seznam.cz není uznatelným zdrojem např. obrázku. Je třeba najít konkrétní umístění používaného zdroje.
Pokud máte více obrázků v DUMu, je potřeba odcitovat všechny. Doporučujeme je očíslovat a na závěr uvést citace či zdroje s konkrétními čísly.
Volné zdroje obrázků naleznete třeba zde: http://dumy.cz/inspirace