Mají rodiče vědět, z čeho je dítě známkováno?

Spolupráce školy s rodiči, komunikace, řešení problémů, zapojení rodičů...

Re: Mají rodiče vědět, z čeho je dítě známkováno?

Příspěvekod Magdaléna Macková » úte 19. čer 2012 7:32:41

Já si myslím, že rodič by měl mít právo vidět všechny práce svého dítěte, ale asi bych se jako učitel netrápila s tím, jak se to technicky vyřeší (jak "zveřejnit" všechny práce dětí). Myslím, že rodiče, kteří se zajímají, chtějí dělat s dětmi pokroky, chtějí jim pomoct řešit problémy s učením, rádi přijdou do školy nebo si dohodnou schůzku s učitelem, který si klíčové či všechny práce dohledá. Na druhou stranu spoustu rodičů to prostě nezajímá nebo jim stačí vidět, jak děti pracují podle domácích prací... Řekla bych, že takových rodičů asi bude většina. A pak bych řekla, že učitel by místo tohoto technického řešení mohl věnovat své úsilí a čas něčemu jinému.
Jak to vidíte? Je můj odhad, že rodičů, kteří chtějí vidět podrobně práce svých dětí, je menšina, správný?
Magdaléna Macková

Příspěvekod Dagmar Vondráčková » čtv 03. kvě 2012 20:26:20

Přiznávám, že je těžké všem rodičům umožnit nahlédnut do portfolia dětí. U nás se portfoliu říká deskám, které obsahují důležité testy, testíky, desetiminutovky a další. Při individuálních schůzkách nebo při osobní potřebě rodiče, jsou tyto desky k dispozici a rodič si sám může prohlédnout obsah testů i hodnocení. Pokud se rodič do školy nedostaví, posíláme testy rodičům a do žákovské knihy píšeme třeba: Test přiložen, žádám o vrácení do .... a vyžadujeme podpis. Stále věříme, že rodič, který chce informace, do školy přijde. Další informace o hodnocení má rodič v sešitech, které mají žáci ve školních taškách. Jestli se rodiče doma podívají, to řešíme pořád. To ale neovlivníme.

Komunikace je většinou kamenem úrazu. Ideální by bylo, kdybychom nemuseli hodnotit a děti se chtěli učit, protože je něco zajímá, protože chtějí umět to, co umí druzí. To je však jiné téma.
Dagmar Vondráčková

Příspěvekod Jana Jáchimová » čtv 03. kvě 2012 8:40:30

Vezmu to z pohledu žákyně, byla jsem ráda, že jsem opustila ZŠ a odešla na gympl, rodiče už neviděli, za co jsem známkována. ;)
Jana Jáchimová

Příspěvekod Lenka Urbanová » ned 29. dub 2012 14:02:05

Výborně, máme nové téma! Portfolia! Založila jsem k nim nové diskuzní vlákno ZDE.
A znovu se ptám: Mají rodiče právo vědět, z čeho je dítě známkováno?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Příspěvekod Jan Zouhar » sob 28. dub 2012 9:59:52

také bych rád viděl práce svých vnuček. Jednoduše by to vyřešilo zavedení porfolií do hlavních předmětů, které by se předkládali na třídních schůzkách.
Jan Zouhar

Příspěvekod Lenka Urbanová » stř 18. dub 2012 17:04:17

Vy jste naťukla řadu témat, děkujeme!
Byla byste ochotná napsat něco o bodovém hodnocení SEM? Budeme moc rádi!
Ale zpět k původnímu tématu, které probíráme zde.
Lenka Urbanová
Lenka Urbanová

Příspěvekod Dagmar Vondráčková » stř 18. dub 2012 16:55:51

Dobrý den,
považuji za správné, že rodiče mají vědět z čeho je dítě hodnoceno. V naší škole neznámkujeme, ale hodnotíme slovně, tím se rodiče dozvědí, co jsme probírali i co hodnotíme. Dětem se snažíme vždy říci, co budeme hodnotit a jak. Většinou používáme bodové hodnocení. Děti bychom měli vést k tomu, aby měli zájem hlavně oni o infirmace, za co jsou hodnoceni, aby si do budoucnosti dovedli sami zhodnotit svou práci a stanovit svou hodnotu na trhu práce či v podnikatelksé sféře.
Ne však všichni rodiče mají o informace zájem a zajímala by je jen známka.
Dagmar Vondráčková

Příspěvekod Lenka Urbanová » stř 18. dub 2012 13:08:32

Odhaduji, že se shodneme na tom, že rodiče by měli vědět, z čeho je dítě známkováno, a také že někteří to jaksi nepotřebují.
Známky jsou jedna věc, ale školní práce, diktáty, testy... to už je složitější záležitost, to už není tak snadné ukazovat rodičům, ani technicky. Jak se k tomu stavíte u vás?
Lenka Urbanová
Lenka Urbanová

Příspěvekod podporaeu podporaeu » pon 27. úno 2012 15:33:56

U nás to bylo podobné, rodiče si mohli známky prohlédnout na internetu nebo v žákovské knížce. Problém podle mě je ,že bud rodiče nevěděli,že na internetu známky najdou, nebo bohužel neměli čas či z jiných důvodů se nepodívali. Často také děti o této službě rodičům "raději" neřeknou :D Také se přikláním k verzi, že by rodiče mohli vidět testy svých dětí. Šlo by to podle mě jen na třídních schůzkách, nejsem si jistá jestli by se kantorům chtělo poskytovat testy na internetu.
podporaeu podporaeu

Příspěvekod Lukáš Križko » pát 17. úno 2012 0:03:44

Podobné služby rodičům se už asi běžně objevují, jak jste sama psala. V čem si myslíte, že byl problém, že tuto službu rodiče příliš nevyužívali? Sám bych třeba ocenil ještě větší otevřenost, například bych rád věděl jak vypadal test nebo písemka, ze které můj syn dostal trojku. Není toto mé přání už za hranicí?
Lukáš Križko

Další

Zpět na Rodina a škola