Záškoláctví

Spolupráce školy s rodiči, komunikace, řešení problémů, zapojení rodičů...

Re: Záškoláctví

Příspěvekod Pavel Polyák » pát 28. pro 2012 11:10:32

Pokud se jedná o žáky druhého a vyššího stupně řešili jsme to podmínečným vyloučením (PV). A fungovalo to. Sice jsme asi byla škola s nejvíce udělenými PV, ale svěřenci byli zastrašeni a většina z nich si dále dávala pozor. Samozřejmě i vyjímky se našly.
Pavel Polyák

Příspěvekod Šárka Husáková » pon 22. říj 2012 6:58:51

Martin Králík píše:Řešíme to obdobně, problémoví žáci ze sociální skupiny jsou "zastrašováni" snížením sociálních dávek. Zatím to funguje. Ale určitě bych uvítal jiné řešení.

Martine, je pravda, že takovéto opatření jistě funguje, ale spíš, než na problémové žáky, to platí na problémové rodiče. Dítě v mladším školním věku podle mě ani nepřemýšlí o tom, jestli je něco špatně na tom, když ho rodiče do školy neposílají.
Takže to je problém spíš rodičů. Oproti tomu, když pubertální dítě do školy nechce, tak prostě nepůjde, ledaže by ho rodiče doprovázeli denně do školy a tam čekali na zazvonění, aby jim dítko náhodou ještě ze třídy neodešlo. :D Ale tím by už zase mohli "přidělat" problémy dítěti ve smyslu výsměchu od spolužáků apod.
Šárka Husáková

Příspěvekod Martin Králík » pát 17. srp 2012 16:56:46

Řešíme to obdobně, problémoví žáci ze sociální skupiny jsou "zastrašováni" snížením sociálních dávek. Zatím to funguje. Ale určitě bych uvítal jiné řešení.
Martin Králík

Re: Omlouvání z výuky?

Příspěvekod Lenka Urbanová » úte 07. srp 2012 9:13:00

Jana Kneřová píše:... Úřednice vyzvala rodiče k návštěvě školy, my jsme projednali, co jsme potřebovali a teprve potom došlo k vyplacení příspěvků.
To je docela drsné a rozumím, že i účelné. Řešíte tyhle krizovky jinde jinak?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Re: Omlouvání z výuky?

Příspěvekod Jana Kneřová » úte 17. črc 2012 12:58:28

Libuše Slámová píše:V letošním školním roce nemám třídnictví, ale z dob, kdy jsem jej měla, jsem také praktikovala to, že jsem rodičům dávala své osobní číslo na mobilní telefon, aby měli možnost včas své dítě omluvit. Kromě toho vždy dostávají všichni rodiče kontakt i na vedení školy, sekretářku a číslo telefonu přímo do kabinetu třídního učitele hned na začátku školního roku. Všechna tato čísla mají děti zapsána ve svých žákovských knížkách Přesto je vemi často s omlouváním dětí problém. Někteří rodiče své děti omlouvají většinou až zpětně anebo až po zavolání třídního učitele. Často omluví i hodiny, kdy bylo dítě evidentně za školou. Bohužel, v dnešním systému se s tím moc dělat nedá. Podle zákona stačí, když dítě omluví rodič a i když jsme velice často podezření na záškoláctví hlásili na příslušných úřadech a institucích, většinou jsme se zpětné vazby nedočkali. Máte s tím podobné zkušenosti? Nebo nějaký nápad, jak záškoláctví řešit? Protože, jak jsme si již stačili ověřit, snížená známka z chování za neomluvené hodiny nic nevyřeší.

Na jedné škole jsem měli velmi dobrou spolupráci s úřadem sociálního odboru města, kam si někteří rodiče chodili pro příspěvky. Před výplatním termínem jsme požádali úřednice, aby nám patřičné rodiče poslali do školy k jednání. Úřednice vyzvala rodiče k návštěvě školy, my jsme projednali, co jsme potřebovali a teprve potom došlo k vyplacení příspěvků.
Jana Kneřová
Koordinátorka DUMů
Jana Kneřová

Záškoláctví

Příspěvekod Libuše Slámová » pon 16. črc 2012 7:42:24

V letošním školním roce nemám třídnictví, ale z dob, kdy jsem jej měla, jsem také praktikovala to, že jsem rodičům dávala své osobní číslo na mobilní telefon, aby měli možnost včas své dítě omluvit. Kromě toho vždy dostávají všichni rodiče kontakt i na vedení školy, sekretářku a číslo telefonu přímo do kabinetu třídního učitele hned na začátku školního roku. Všechna tato čísla mají děti zapsána ve svých žákovských knížkách Přesto je vemi často s omlouváním dětí problém. Někteří rodiče své děti omlouvají většinou až zpětně anebo až po zavolání třídního učitele. Často omluví i hodiny, kdy bylo dítě evidentně za školou. Bohužel, v dnešním systému se s tím moc dělat nedá. Podle zákona stačí, když dítě omluví rodič a i když jsme velice často podezření na záškoláctví hlásili na příslušných úřadech a institucích, většinou jsme se zpětné vazby nedočkali. Máte s tím podobné zkušenosti? Nebo nějaký nápad, jak záškoláctví řešit? Protože, jak jsme si již stačili ověřit, snížená známka z chování za neomluvené hodiny nic nevyřeší.
Libuše Slámová

Zpět na Rodina a škola