Sociálně patologické jevy ve škole

Spolupráce školy s rodiči, komunikace, řešení problémů, zapojení rodičů...

Re: Sociálně patologické jevy ve škole

Příspěvekod Lenka Urbanová » pon 26. lis 2012 16:06:58

Díky za všechny vaše zážitky i povzdechy! Stále hovoříme o i o kouření a nekouření.
Jenom připomenu, že v prvopočátku tohoto diskuzního tématu jsme začínali takto:
Šárka Husáková píše:Jako pedagogický a sociální pracovník v jedné osobě bych ráda zavedla diskusi na toto téma. Jaké SPJ se u vás ve škole objevují nejčastěji? Jaké na prvním a jaké na druhém stupni? Jak je řešíte? Shoduje se u vás teorie s praxí? Jaké problémy už řešíte s rodiči a jaké jen s žáky?...

Co dalšího řešíte ve škole?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Příspěvekod Pavel Polyák » sob 24. lis 2012 18:27:00

Vzpomněl jsem si na svá školní léta na zš. Hodina hudební výchovy. Pro většinu z osmé třídy celkem "nezáživná" hodina. Výrostek z naší poměrně slušné třídy, v poslední lavici u zrovna otevřeného okna, si zapálil cigaretu. Myslím, že jen párkrát potáhl. A nepamatuji si, že by se to nějak řešilo. Učitel si ničeho nevšiml, nebo alespoň dělal, že nic nevidí. Osobně by mě zajímalo, jak by na podobnou situaci v danou chvíli reagovali jiní pedagogové.
Děkuji
Pavel Polyák

Příspěvekod Soňa Strnadová » čtv 15. lis 2012 13:20:45

Nám pomáhá hodně spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou. Nabízí služby v oblasti primární prevence a nám vyhovují zejména:
•sociometrická šetření – mapování vrstevnických vztahů, klimatu ve školní třídě, diagnostika třídních kolektivů
•intervenční programy – pokud jsou ve třídě patrné problematické, nevyhovující vrstevnické vztahy, pokud je zjištěn problém při sociometrickém šetření
•interaktivní programy – zaměřené na zkvalitnění komunikace, zvládání konfliktů, zvyšování zdravého sebevědomí, zvládání úzkosti, stresu a agresivity.
Pokud nastanou na školách velmi problematické situace s chováním žáků, jaké máte zkušenosti vy s fungováním pedagogicko-psych. poraden, odbory sociálních věcí při městských úřadech apod.
Soňa Strnadová

Příspěvekod Magdaléna Cuchá » úte 13. lis 2012 13:41:55

Na střední škole jsme to tak mívali. Kouření 100 metrů od školy, dokonce ani o přestávce se nemohlo jít ven, myslím jen o volné hodině. Jak se zjistilo, že o velké přestávce byli žáci kouřit, dostali nějaké napomenutí.
Magdaléna Cuchá

Příspěvekod Lukáš Križko » úte 30. říj 2012 9:01:44

Celkově pozoruji vlny, které se vynořují a zanořují v určitém cyklu. Když je lidem dobře, nic neřeší, když je hůře a nemají práci, začnou obviňovat první na ráně, kterými jsou předně občané jiných národností a menšin žijící na našem území.

Je smutné, že se to děje, ale nemyslím, že školství v tomto ohledu dokáže přemoci obecný pohled vytvářený předně politiky, médii a nedůslednou výchovu z rodin.

Existuje nějaké "dobré" řešení, jak ve školách toto řešit? Dle mého je jediným klíčem vytváření multikulturního prostředí a vzdělávání pedagogů. Obávám se ale, že vše stojí na postoji učitelů, kde může být také velký problém.
Lukáš Križko

Příspěvekod Pavel Polyák » pon 29. říj 2012 18:10:13

Mám pocit, že toto téma jde napříč celou společností a je - aktivně i pasivně- neustálým tématem jak dospělých, tak dětí. Je skutečně smutné zabývat se tímto "problémem" již v první třídě. Já jsem zažil tyto výjevy již v předškolním zařízení. To dítě mělo totálně pomotané hodnoty a mám pocit, že i postavení v celé svojí rodině. Shodou okolností můj tchán je také z menšiny, ačkoli moje strana rodiny je "bílá". Na synovi jsou patrné "dědovy geny" a doufám, že až nastoupí do školního zařízení nebude muset tuto problematiku zažívat. Snahou nás rodičů bude objasnit v plné šíři jak se věci mají. Škoda, že na toto nemyslí mnozí jiní rodiče.
Pavel Polyák

Příspěvekod Šárka Husáková » pon 22. říj 2012 6:49:13

Tak u nás se teď řeší rasistické urážení již v první třídě - člověk si říká, zda má vůbec smysl dětem něco vysvětlovat, vychovávat je k toleranci, když původ takového myšlení je v rodině. A nejsem si moc jistá, zda šestileté dítě je schopné se "vymanit se" z názorů svých rodičů.
Šárka Husáková

Příspěvekod Lenka Urbanová » čtv 20. zář 2012 13:50:51

Díky za příklad výchovného vlivu na žáky :-) Ne, to není veselé.
Prosím ostatní: řešili jste tento problém?
A zároveň vracím i původní otázku: Jaké SPJ se u vás ve škole objevují nejčastěji? Jaké na prvním a jaké na druhém stupni? Jak je řešíte? Shoduje se u vás teorie s praxí? Jaké problémy už řešíte s rodiči a jaké jen s žáky?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Příspěvekod Pavel Polyák » ned 16. zář 2012 15:40:43

Rád bych reagoval na pojem SPJ a jevy s tím spojené. Sice se to přímo netýká ZŠ, ale z prozaických důvodů:-) nejmenovaného "učiliště", kde jsem působil. Tam bylo zvykem nikoli 100m od školy, ale slovy mého tehdejšího nadřízeného "aby nebyli vidět". Čili studentů pokuřovalo kolem školy dost na to, aby si interní zaměstnanci školy ničeho nevšimli, ale veřejnost viděla vše. Ve sborovně na toto téma bylo dost tzv. vášnivých diskusí, ale v závěru to vždy vyšumělo nikam. A mám dojem, že od této praxe se pak odvíjely další delikty chovanců...Ať dívek tak chlapců. V dnešní době - a takhle strkat hlavu do písku...
Pavel Polyák

Sociálně patologické jevy ve škole

Příspěvekod Šárka Husáková » ned 10. čer 2012 12:53:35

Jako pedagogický a sociální pracovník v jedné osobě bych ráda zavedla diskusi na toto téma. Jaké SPJ se u vás ve škole objevují nejčastěji? Jaké na prvním a jaké na druhém stupni? Jak je řešíte? Shoduje se u vás teorie s praxí? Jaké problémy už řešíte s rodiči a jaké jen s žáky?

Já jsem například nedávno šla kolem základní školy u nás ve městě, před vchodem do školy postávali kluci tak z osmé, deváté třídy, pokuřovali si a vybavovali se. Kolem prošly tři učitelky a ani jedna z nich nic neřekla. Za mých časů jsme měli zákaz kouření 100 metrů od školy (bylo to už na SŠ). Máte u vás také nějaké omezení, nebo to vůbec neřešíte?
Šárka Husáková

Zpět na Rodina a škola