Stránka 1 z 56

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: stř 13. pro 2017 12:12:24
od Petra Řezáčová
Celá knihovna se vejde do kapsy. Vybíráme čtečku elektronických knih.

Dávno pryč jsou doby, kdy se lidé museli rozhodovat, jakou knihu si vzít na výlet. Dnes je s sebou možné vozit klidně i celou knihovnu, a to třeba i v kapse. Řeč přitom není samozřejmě o klasických papírových knihách, ale o elektronických čtečkách, které jsou daleko skladnější a lehčí.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: pát 08. pro 2017 7:44:41
od Petra Řezáčová
Chrome obsahuje kritickou chybu. V ohrožení jsou milióny uživatelů.

Kritická bezpečnostní trhlina byla odhalena v oblíbeném internetovém prohlížeči Chrome od společnosti Google. Vzhledem k tomu, že zranitelnost se týká všech podporovaných operačních systémů, v ohrožení jsou desítky miliónů uživatelů z celého světa.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: čtv 07. pro 2017 8:36:05
od Petra Řezáčová
Bezpečnostní experti varovali před virem Redirector. Uživatele navede na škodlivé weby.

Antivirová společnost Eset vydala žebříček těch největších hrozeb za měsíc listopad. V nich kraloval trojský kůň Redirector, který dokáže v počítači udělat pěknou neplechu. Uživatele totiž přesměrovává na škodlivé weby. Lidé by si tak na něj měli dát velký pozor.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: stř 06. pro 2017 8:26:28
od Petra Řezáčová
Čeští čtvrťáci se ve čtení zlepšují jen málo, ve světě ale obstáli.

Mezinárodní průzkum mezi čtvrťáky 50 zemí ukázal, že v oblasti čtenářské gramotnosti jsou na tom čeští žáci zhruba stejně jako v roce 2011. Obsadili 22. příčku a jejich výsledky patří mezi nadprůměrné. Výsledky průzkumu PIRLS 2016 zveřejnila v úterý 5. prosince Česká školní inspekce.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: úte 05. pro 2017 9:25:12
od Petra Řezáčová
Šikany na středních školách výrazně přibylo.

Zatímco na základních školách šikany ubývá, na středních se rozrostla. Dokládají to údaje České školní inspekce, která každoročně mapuje situaci.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: pon 04. pro 2017 8:13:23
od Petra Řezáčová
Děti se na síti chovají nebezpečně.

Publikujeme rozhovor Jitky Polanské s Danielem Dočekalem, který se dlouhodobě zabývá problematikou sociálních sítí o tom, co dětem dnes hrozí na internetu a jak jejich aktivity ohlídat. Text vyšel 14. 11. v příloze Akademie Lidových novin.

Profil na Facebooku má dnes podle Daniela Dočekala většina čtvrťáků, zkušenosti s internetem sbírají už čtyřleté děti. Současní školáci se v online světě orientují lépe než jejich rodiče. Ti nad chováním potomků na internetu ztrácejí kontrolu. Hrozí tam přitom kyberšikana, okradení a mimořádně i sexuální zneužití. Zákazy však podle Daniela Dočekala, experta na bezpečí dětí v prostředí internetu, nepomáhají.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: pát 01. pro 2017 8:16:45
od Petra Řezáčová
Podpora začínajících učitelů v praxi je jen formální a nesystémová, tvrdí inspekce.

Začínajícím kantorům chybí v praxi podpora zkušenějších kolegů, která by mohla zlepšit kvalitu vzdělávání. Mentoři či uvádějící učitelé, kteří by těm novým radili a poskytli jim zpětnou vazbu. Případná podpora je však většinou spíše formální a její efektivitu na školách nikdo nezjišťuje, uvedl ve čtvrtek náměstek ústředního školního inspektora.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: stř 29. lis 2017 8:28:15
od Petra Řezáčová
Firefox bude nově upozorňovat na uniklá hesla.

Úniky hesel z různých internetových služeb bohužel nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Uživatelé se nicméně často dozvídají o tom, že jejich hesla padla do rukou počítačových pirátů, až příliš pozdě. To se nicméně chystá změnit společnost Mozilla se svým internetovým prohlížečem Firefox.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: pon 27. lis 2017 8:05:06
od Petra Řezáčová
Školní psycholog: nejsem bubák, děti se mi chodí svěřovat, ale i pochlubit.

Ne každá škola má svého školního psychologa. Někde chybí peníze, jinde o něj vedení školy nemá zájem. Na základní škole Angel v pražských Modřanech psycholog působí od devadesátých let a učitelé, žáci i rodiče v něm mohou najít důvěrníka a oporu, když si s něčím neví rady. Kostadin Panushev na školu přišel před dvěma lety a jak sám říká, práce by tu byla ještě pro dalšího kolegu.

Více ZDE.

Re: Zajímavé informace

PříspěvekNapsal: pát 24. lis 2017 8:37:21
od Petra Řezáčová
Broumovské diskuze - diskuzní konference

6.–7. listopadu 2017 se v Klášteře Broumov uskutečnily 4. Broumovské diskuse na téma Vize vzdělanosti. Dvoudenní diskusní konference byla rozdělena do tří panelů. Ve třetím panelu, který moderovala Veronika Sedláčková, diskutovali Vladimíra Dvořáková, Nina Nováková a Tomáš Feřtek.

Video z konference ZDE.