Comenia Script - ano, či ne?

Jak se díváme na koncepci vzdělávání u nás, co nás těší i nad čím se pozastavíme.

Re: Comenia Script - ano, či ne?

Příspěvekod Lenka Urbanová » úte 31. črc 2012 12:29:55

V jiném tématu se objevilo upozornění a výzva:
Soňa Strnadová píše:Se čtením úzce souvisí i psaní. MŠMT vydalo průběžnou zprávu o pilotním ověřování písma Comenia Script. http://www.msmt.cz/file/18772
Máte někdo osobní zkušenosti s novým písmem?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Příspěvekod Šárka Maternová » úte 31. črc 2012 10:20:27

Jan Zouhar píše:Moje vnučka se učí tradiční písmo. A co se nestalo: dělala si seznam a začala psát živelně CS. Když jsem se jí zeptal proč nepíše jak ve škole, odpověděla mi, že je to tak rychlejší. Takže ona sama, živelně přechází na CS. Tuto zkušenost jsem zaznamenal u více lidí. Zajímalo by mne ale, proč si myslíte, že je to zjednodušení a ústup od požadavků?

Zjednodušení... generace psaly tradičním písmem a najednou je potřeba jiné písmo? Stejně jako jsou potřeba jiné maturity, u kterých stejně děti neuspějí. Takže se bude vše zjednodušovat a zjednodušovat, až bude nakonec všechno tak triviální, aby to udělal každý. Je to úplně špatně. Tento zpátečnický vývoj akorát brzdí nadanější děti.
Ale i když máme my, předchozí generace, naučené klasické písmo, stejně jsme si vybrali, jak budeme psát, někteří opravdu píší typem CS, ale při psaní dlouhého textu (zejména rychle) je běžné psací písmo prostě lepší. Já píšu klasickým a stíhám zápisky o dost lépe než ti, kteří píší CS. Ale to je jen můj skromný názor. :)
Šárka Maternová

Příspěvekod Jan Zouhar » stř 11. črc 2012 13:22:13

Moje vnučka se učí tradiční písmo. A co se nestalo: dělala si seznam a začala psát živelně CS. Když jsem se jí zeptal proč nepíše jak ve škole, odpověděla mi, že je to tak rychlejší. Takže ona sama, živelně přechází na CS. Tuto zkušenost jsem zaznamenal u více lidí. Zajímalo by mne ale, proč si myslíte, že je to zjednodušení a ústup od požadavků?
Jan Zouhar

Příspěvekod Šárka Maternová » čtv 14. čer 2012 8:54:15

Myslím si, že je fajn, že je alternativní písmo, ale pro děti, které mají jinak krásný rukopis a zvládnou tradiční psací písmo, je to zbytečné, skoro krok zpět. Ve všem se ve školách snižují dětem nároky - na písmo, na učivo, na výsledky... Všechny děti (kromě nějak handicapovaných) to vždy zvládly, nevím, proč by neměly ty dnešní. Příkladem nechť jsou státní maturity, kdy hodně žáků neuspělo, tak se upraví škála hodnocení. Můj vážený profesor se v rozhovoru pro tisk k tomuto tématu vyjádřil slovy "Nelitujme děti, že se musí učit."
Podle mě si stejně každý pak zvolí písmo, které mu vyhovuje, a "vypíše" si ruku, ale základ je stejný pro všechny. V pár věcech je CS dobré (vizte výše), ale jsem proti těmto "zlepšovákům" pro žáky, které jim vše jen usnadňují. Ať se pak lidé nediví, že děti nejsou "tak chytré" nebo nestačí učivu, když jim klademe nízké nároky - je jasné, že pak ty vyšší splnit nemohou. Toť ale jen můj názor. :)
Je někdo, kdo má dítě, co tímto písmem píše? Opravdu ho používá? A stačí mu při "rychlém psaní"?
Šárka Maternová

Příspěvekod Lenka Urbanová » čtv 14. čer 2012 8:48:48

Děkuji, to si umím představit!
Máte někdo podobnou / odlišnou zkušenost? K čemu se přikláníte? Ke klasickému písmu, nebo k alternativnímu Comenia Scriptu? Proč?
Zajímavé by bylo, kdyby se tu objevil někdo, kdo alternativní písmo učí...
Lenka Urbanová
Lenka Urbanová

Příspěvekod Magdaléna Macková » čtv 14. čer 2012 7:48:00

Lenka Urbanová píše:
Magdaléna Macková píše:...Musím říct, že se mnohém lépe chytal. ...
Zajímavé. Můžete trochu upřesnit, v čem se onen hoch "chytal"?

Tento hoch strávil psaním do "normální" písanky mnohem mnohem více času a to, co napsal bohužel nebylo moc dobře kvalitní. V písance Comenia Script s dětmi držel více krok, ačkoliv se nezabýval úplně tím samým. Ale podotýkám klobouk dolů před paní učitelkou...
Já osobně bych však napojovaný typ písma neopouštěla. Pamatuji se, jak můj muž dělal zkoušku z pomocných věd historických, jejíž součástí bylo "luštění starých rukopisů" a to občas vyžadovalo hodně fantazie, další generace by to měly brzy mnohem těžší vyznat se v něčem, co jsme si mi poznamenali, napsali... Sice dnes mnoho materiálů je v digitální podobě, ale například kolik studentů preferuje učit se z vlastnoručně psaných poznámek...
Magdaléna Macková

Příspěvekod Lenka Urbanová » stř 13. čer 2012 18:39:39

Magdaléna Macková píše:...Musím říct, že se mnohém lépe chytal. ...
Zajímavé. Můžete trochu upřesnit, v čem se onen hoch "chytal"?
Lenka Urbanová
Lenka Urbanová

Příspěvekod Magdaléna Macková » stř 13. čer 2012 12:41:56

Na praxi jsme byly u jedné skvělé paní učitelky. Všechny děti měly normální písanky. Jeden chlapeček (jestli si dobře pamatuji silný dysgrafik) měl písanku Comenia Script. Musím říct, že se mnohém lépe chytal. Vidím v tom dobrý prostředek individualizace. Jinak mi ale přijde, že "klasický krasopis" má velikou hodnotu v rychlosti záznamu. Stejně si ho sice každý podle své potřeby trochu upraví, ale napojování urychluje zápisy.
Magdaléna Macková

Příspěvekod Jana Kneřová » pon 21. kvě 2012 11:22:24

Tady je jeden aktuální článek.
Taky se u vás rodiče zajímají o tom, jakým písmem budete učit?
Jana Kneřová
Koordinátorka DUMů
Jana Kneřová

Příspěvekod Jana Kneřová » pát 18. kvě 2012 8:06:49

Jana Jáchimová píše:Já pořád rychleji píšu psace, i když malé tiskací používám taky ráda, ale rozhodně tím nepíšu celé dlouhé texty. Asi je ve mně psací písmo za ty roky více zakořeněné. A co učit děti..to nevím. Myslím si, že kdo si chce cestu k tiskacímu najít, ten si ji najde, stejně jako si ji našli jeho předci.

Našli jste si cestu k tiskacímu nebo stále píšete více či méně krasopisem naučeným ze školy?

U mne je to podobné. Delší texty píši rozhodně psacím písmem. Čitelné pro druhé jsou ovšem jen pokud se o to snažím. :-) Drobné poznámky tiskacím.

Pro vyučování si myslím, že je dobré, že existuje alternativa.
Jana Kneřová
Koordinátorka DUMů
Jana Kneřová

PředchozíDalší

Zpět na Vize, koncepce, plány a realita ve školství