Comenia Script - ano, či ne?

Jak se díváme na koncepci vzdělávání u nás, co nás těší i nad čím se pozastavíme.

Re: Comenia Script - ano, či ne?

Příspěvekod Lukáš Križko » stř 18. dub 2012 7:03:43

Osobně jsem pro to jít ještě dál a učit děti v první třídě pouze formou genetické výuky psaní. Ta začíná přirozeně tak, jak to děti mají od přírody, že píší kapitálkami a postupně přecházejí na A) Comenia script nebo B) klasické psací písmo.

Na druhou stranu je tu druhý problém a to je důslednost v dodržování rukopisu (formy písma) v následujících ročnících prvního stupně. Mám za to, že se po první třídě (osobně ověřeno u vlastního dítěte) pro objem učiva zapomíná na udržování stylu psaní. To je podle mě největší kámen úrazu. Děti poté velmi přirozeně přecházejí, nejsa utvrzeni ve formě, ke svému vlastnímu deformovanému škrabopisu. Jako výtvarník pak na druhém stupni pozoruji, jak nejsou děti schopné nakreslit obyčejný kruh nebo jen rovnou vodorovnou čáru. Je zajímavé, že nesprávně vyvinutou řeč intenzivně cvičíme stejně jako jiné nedostatky, ale nedostatky ve formě psaní opouštíme v jeho zárodku.

Takže závěrem bych dodal, je jedno jaký druh písma se děti učí, ale není jedno jak důsledně a dlouho je u učitelů poté vymáháno jeho dodržování. Proč by se například nemělo hodnotit psaní i na druhém stupni? Nepomohlo by podobné hodnocení ke kultivaci projevu dítěte?
Lukáš Križko

Příspěvekod Jana Jáchimová » úte 17. dub 2012 9:08:38

Já pořád rychleji píšu psace, i když malé tiskací používám taky ráda, ale rozhodně tím nepíšu celé dlouhé texty. Asi je ve mně psací písmo za ty roky více zakořeněné. A co učit děti..to nevím. Myslím si, že kdo si chce cestu k tiskacímu najít, ten si ji najde, stejně jako si ji našli jeho předci.

Našli jste si cestu k tiskacímu nebo stále píšete více či méně krasopisem naučeným ze školy?
Jana Jáchimová

Příspěvekod Lenka Urbanová » pát 09. bře 2012 8:13:33

Díky za názor!
Jsem na tom podobně. Vlastně jsem s překvapením zjistila, že celé roky píšu Comenia Scriptem :-)

Objevují se i názory odmítavé. Nechme zaznít různé pohledy na věc. Tak tedy: ano či ne? Proč?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Příspěvekod František Hůlka » pát 09. bře 2012 3:26:11

Nejsem pedagog ani psycholog, nejsem tedy schopen kvalifikovaně srovnat obě dvě písma z pohledu vlivu výuky písma na rozvoj jemné motoriky dítěte, soustředěnost a další aspekty, které jsou v souvislosti s novým písmem zmiňovány, ale přesto si dovolím osobní názor.

Můj názor je z důvodu lepší čitelnosti a jednodušším tahům jednoznačné ANO pro nové písmo Comenia Script.
Proč? Z vlastní zkušenosti i z toho co vidím.

Vlastní zkušenost je ovlivněna stovkami hodin strávenými již na střední škole při diktování zápisků z hodiny (vím, že dnes se to dělá určitě jinak ;) , ale tenkrát se to tak prostě dělalo) a pokračovalo to dalšími tisíci hodin stejné činnosti na vysoké škole, kdy sice bez povinného "diktátu", ale o to rychleji a z vlastního zájmu jsem měl potřebu si zaznamenat co nejvíce informací z přednášek (internet nebyl, skripta nebyla k sehnání, kopírování přednášek od kolegů bylo drahé, tak jsem si to prostě musel napsat sám).
A výsledek? Již na zmiňované střední škole jsem zavrhnul klasické psací písmo plné kudrlinek, které bylo při větší rychlosti zápisu NAPROSTO nečitelné i pro mne. Takže jsem si postupně natrénoval jakýsi "vlastní" Comenia Script (no, spíše je to písmo blíže k "tiskacímu písmu", těch napojování je i oproti Comenia Script minimum), které je při velké rychlosti psaní také hůř čitelné (prostě "škrábu" :D), ale v kudrlinkách by to nešlo vůbec.

A co kolem sebe vidím? U většiny mladých je to naprosto nečitelný rukopis, se kterým mají většinou oni sami problém "to po sobě přečíst".

Takže až povedu příští rok na jaře svého budoucího prvňáčka k zápisu, tak rozhodně při volbě školy pro mne bude informace o výuce Comenia Script jednou z těch nejdůležitějších. Zatím těch škol v okolí mnoho není, snad přibudou.
František Hůlka

Comenia Script - ano, či ne?

Příspěvekod Lenka Urbanová » čtv 08. bře 2012 13:14:21

Jak se stavíte k experimentu s výukou nového typu písma? Myslím, že názory se různí a přiznám se, že také stojím na jedné straně ;-) Připadá vám tato varianta písma užitečná? Proč? Či nikoli? A proč?
Lenka Urbanová
Moderátor fóra, realistický optimista, milovník stromů...
Lenka Urbanová

Předchozí

Zpět na Vize, koncepce, plány a realita ve školství