Comenia Script - ano, či ne?

Jak se díváme na koncepci vzdělávání u nás, co nás těší i nad čím se pozastavíme.

Re: Comenia Script - ano, či ne?

Příspěvekod marcela » sob 22. úno 2014 22:06:17

Dobrý den,bohužel mám negativní zkušenost s písmem comenia script. U nás na maloměstě,kde je pouze jedna škola se rozhodli v obou třídách prvního ročníku učit comenia script.Pto mě jako pro matku naprosto nevyhovující písmo.Jsem odpůrcem tohoto experimentu na našich dětech.Bohužel naše volání po znovuobnovení psacího píma u nás alespoň v jedné třídě je zatím odmítáno.Bohužel to vypadá,že souhlas rodičů nemusí ředitel školy od lonského roku mít a tak je v naprosté kompetenci ředitele školy rozhodovat za nás rodiče v takto důležité věci,jako je druh písma,kterým se bude moje dítě učit.Ministerstvo školství přitom schválilo toto písmo pouze jako alternativu k vázanému psacímu písmu.Argumentů proti comenia mám nespočet,bohužel zřejmě k ničemu.Jako jeden z nejzajímavějších považuji vyjádření ČGK kdy provedlo výzkum vázaného písma versus comenia script a jednoznačně vyhrálo vázané písmo pro větší rozvoj grafomotorických schopností a schopností s tím spojených.Velmi zajímavé jsou také články týdeníku Tvar.Naše úsilí o možnost vybrání si druhu písma pro naše děti pokračuje a já stále věřím,že přes kontrolní složky ČŠI se dočkáme spravedlnosti.
marcela

Příspěvekod Petra Řezáčová » úte 01. říj 2013 15:13:34

Dobrý den všem. Zajímavý materiál, který se týká i této problematiky si lze stáhnout zde.
Petra Řezáčová
Moderátor

Příspěvekod Lukáš Križko » úte 02. dub 2013 19:34:06

Děkuji za popis zajímavé zkušenosti. Uvažujete, že u tohoto žáka budete Comenia script i nadále používat?

Možná by pomohlo, kdyby se přihlásil někdo, kdo má podobnou zkušenost a s kým byste si mohla předat podklady (předpisy) připravené pro Vaše žáky. Je tady někdo, kdo by podobné věci mohl poskytnout? Nevíte o nějakém DUMu na toto téma?
Lukáš Križko

Příspěvekod Radana Šimčíková » úte 02. dub 2013 18:26:37

Učím na prvním stupni psát děti vázaným psacím písmem. Nastoupil k nám autista, který nebyl schopen spojit si psací a tiskací podobu písmen, tak mě napadlo vyzkoušet Comenia script. Musí říci, že to chlapci pomohlo zejména v tom, že je schopen přepsat jednoduchý text, napsat krátký diktát, zapsat si poznámky, ale hlavně to po sobě zase přečíst. Píše ovšem velmi pomalu (vázané písmo je mnohem rychlejší), často také nedodržuje mezery mezi slovy. Písanky Radany Lencové mne trochu zklamaly. Jsou krásné, barevné (tomu bohužel odpovídá i jejich cena, jeden díl písanky pro druhý ročník stojí 80 Kč) a podle mého názoru texty v nich obsažené neodpovídají věku dětí. První třída je v pohodě, ale ve druhé třídě celá písanka obsahuje básničky se jmény a městy zemí celého světa, což náš lehce mentálně postižený autista často vůbec "nedal". Uvítala bych písanku využívající mezipředmětové vztahy, jako je tomu například u Nové školy. Písanka pro třetí ročník je už pro nás naprosto nepoužitelná, obsahuje průřez historií písma (runy, antika, švabach) a upevnění vyučovaného písma je věnována pouze jedna stránka! Tak jsem se to písmo naučila a našemu žáčkovi písanku klasicky předepisuji. Musím říci, že mi to zabere dost času. Po těchto zkušenostech zůstaneme stále u vázaného písma, které ostatní děti zvládají bez problémů a píšou o poznání rychleji.
Radana Šimčíková

Příspěvekod Soňa Strnadová » čtv 18. říj 2012 15:23:06

Dobrý den, bližší informace o písmu Comenia Script jsem našla na
http://www.lencova.eu/cs/uvod/comenia_script. Jsou zde i materiály ke stažení.
Soňa Strnadová

Příspěvekod Lukáš Križko » stř 17. říj 2012 7:21:35

Dobrý den,
s tím ulevováním je to pravda. Na druhou stranu je potřeba vnímat i změny ve způsobu využívání psaní. Dnes více než 70 - 80 % písemné komunikace probíhá skrze počítače a smart zařízení využívající služeb internetu, kde není klasické psaní rukou vůbec potřeba. Spíše poté chybí základní nauka psaní na klávesnici, která se ve školá učí minimálně.

Osobně bych změnu uvítal ne primárně kvúli ústupkům, ale kvůli tomu, aby žáci zvládli základy psaní rukou rychjleji a snáze, aby se poté mohli věnovat výuce psaní na klávesnici všemi prsty a to třeba již od 4 třídy. To bych pak považoval za dostatečnou náhradu práce a cviku ;) a nepovažoval bych poté Commenia script za ústupkové písmo.

Asi jsem odběhl někam jinam, proto pro návrat upozorním na zajímavou aplikaci k výuce Commenia scriptu ZDE.
Lukáš Križko

Příspěvekod Šárka Maternová » úte 16. říj 2012 18:37:29

Pavel Polyák píše:Dobrý den,
přes svůj "mladý" věk (36let:-) budu na téma Comenia Script - ano, či ne zastávat spíš zastaralý názor. A to, že všichni jsme se klasickému psacímu písmu MUSELI naučit, tak proč by budoucí generace měla mít jiná pravidla. Přestože možná dnešní doba vybízí k masivnímu nárustu různých inovatých technologií a s tím spojené možné lepší využití písma CS, psát úhledně psacím písmem je, dle mého názoru, devíza a osobitost každého jedince. Ovšem nebráním se variantě CS jako "doplňkového" písma. Děkuji za možnost vyjádřit se.

Také jsem v tomto ohledu spíše konzervativní. Na děti se kladou čím dál menší nároky všude, nevidím důvod, proč by se mělo vše zjednodušovat. A pokud opravdu děti nejsou schopné se něco naučit, není to chyba spíš nekonečného ulevování od povinností?
Šárka Maternová

Příspěvekod Pavel Polyák » pát 07. zář 2012 11:01:21

Dobrý den,
přes svůj "mladý" věk (36let:-) budu na téma Comenia Script - ano, či ne zastávat spíš zastaralý názor. A to, že všichni jsme se klasickému psacímu písmu MUSELI naučit, tak proč by budoucí generace měla mít jiná pravidla. Přestože možná dnešní doba vybízí k masivnímu nárustu různých inovatých technologií a s tím spojené možné lepší využití písma CS, psát úhledně psacím písmem je, dle mého názoru, devíza a osobitost každého jedince. Ovšem nebráním se variantě CS jako "doplňkového" písma. Děkuji za možnost vyjádřit se.
Pavel Polyák

Příspěvekod Šárka Maternová » pát 07. zář 2012 9:27:34

Jana Weisová píše:Co se týká CS, hodlám ho prosazovat u svého staršího syna, který má těžkou mentální retardaci a nevidím zde žádný smysl psacího písma. U mladšího bych byla radši, kdyby se naučil psací i tiskací. Ať se pak v dospělosti sám rozhodne, co je pro něj lepší.
Někdo apeluje tím, že je psací ísmo zbytečné učení navíc, ale upřímně, kdo z vás používá např. kvadratické rovnice?

Tady naprosto souhlasím. :) Každý se učí spoustu věcí, ze kterých pak sám vyselektuje to důležité a to, co by se mu mohlo hodit, a tak by to mohlo být i s písmem. :) Naučit se to, co je požadováno, a pak si sám vybrat, co je pro mě výhodné a pohodlné. ;)
Šárka Maternová

Příspěvekod Jana Weisová » úte 04. zář 2012 11:15:06

Osobně jsem měla k psacím písmem ve škole problém, jediná dvojka na vysvědčení byla vždy ze psaní. Ať jsem se snažila jak chtěla, krasopis mi nešel. Na druhou stranu píši psacím dodnes. Prošla jsem mnoha etapami, bylo období, kdy moje písmo bylo opravdu nečitelné, pak jsem zkoušela tiskací písmo. Výsledek? Píši svým vlastním psacím písmem, velká písmena píši tiskacím, ostatní je psací, i když někdy má trochu odlišný tvar. Kdykoliv začnu psát tiskacím, stejně v průběhu zápisu přejdu k psacímu, je to pro mne rychlejší. Co se týká CS, hodlám ho prosazovat u svého staršího syna, který má těžkou mentální retardaci a nevidím zde žádný smysl psacího písma. U mladšího bych byla radši, kdyby se naučil psací i tiskací. Ať se pak v dospělosti sám rozhodne, co je pro něj lepší.
Někdo apeluje tím, že je psací ísmo zbytečné učení navíc, ale upřímně, kdo z vás používá např. kvadratické rovnice?
Jana Weisová

Další

Zpět na Vize, koncepce, plány a realita ve školství